Nadchodzi nowa fala pozwów TSUE – Frankowicze powinni się śpieszyć ze złożeniem pozwu

W lutym tego roku opinia rzecznika Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), Anthony’ego Michaela Collinsa, przyniosła zaskakująco korzystne wieści dla frankowiczów. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że wyrok wydany przez TSUE 15 czerwca 2023 r. będzie zbieżny z tą opinią, a to oznacza bardzo dobre wieści dla frankowiczów. Collins stwierdził, że banki nie mają żadnych podstaw prawnych do żądania od klientów wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Co więcej, uznał, że to frankowicze, jako poszkodowani, powinni mieć prawo do zgłaszania dodatkowych roszczeń poza zwrotem wpłacanych rat kredytu. Wydaje się niemal pewne, że sędziowie TSUE potwierdzą tę opinię w ostatecznym wyroku. Przed nami więc nadchodzi nowa fala pozwów.

Niebawem, dokładnie 15 czerwca, zapadnie wyjątkowo korzystny dla frankowiczów wyrok TSUE w sprawie C-520/21. Orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości definitywnie pozbawi banki jakichkolwiek podstaw do roszczeń zwrotnych o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. To ogromna przewaga dla kredytobiorców, którzy otrzymają szansę na dochodzenie dodatkowych roszczeń.

Tego samego dnia również zapadnie wyrok TSUE w sprawie zawieszenia spłaty raty na czas postępowania sądowego przeciwko bankowi. Pytanie prejudycjalne w tej sprawie zostało przesłane w procesie dotyczącym Getin Bank. Decyzja TSUE może znacząco wpłynąć na praktyki banków i dać frankowiczom pewność, że ich prawa są chronione.

Jeśli wyrok TSUE będzie zgodny z opinią rzecznika generalnego, co zdarza się w 97% przypadków, to kredytobiorcy będą mieć możliwość składania pozwów przeciwko bankom w celu dochodzenia różnych roszczeń. Wśród nich znajdą się waloryzacje wpłacanych co miesiąc rat kredytu, żądania zadośćuczynienia oraz odszkodowania. Korzystny wyrok TSUE z całą pewnością zachęci wielu frankowiczów do podjęcia działań prawnych przeciwko swoim bankom. Przewidywana jest kolejna potężna fala pozwów, podobna do tej, która nastąpiła po pierwszym przełomowym wyroku TSUE w sprawie państwa Dziubaków.

Jeżeli jesteś frankowiczem, zdecydowanie powinieneś się pospieszyć z złożeniem pozwu. Nadchodzi nowa fala orzeczeń, która może przynieść korzystne rozstrzygnięcia dla klientów poszkodowanych przez banki. Nie trać czasu i skorzystaj z naszych usług, aby skutecznie bronić swoich praw i dochodzić odszkodowań.

 

error: Treść jest chroniona!